Julian Assange’ın iadesi talebine İngiliz mahkemesinden ret kararı çıktı.

Assange'ın ABD'ye iadesine ret

Assange’ın ABD’ye iadesine ret

ABD’nin, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın iadesi talebine İngiliz mahkemesinden ret kararı çıktı.

Mahkeme, ABD’ye iade durumunda Assange’ın intihar etme riski bulunduğuna işaret etti.İngiltere’de mahkeme, ABD’nin Julian Assange’ın iade edilmesi talebini reddetti. ABD’ye ait diplomatik ve askeri gizli bilgilerin ifşa edildiği Wikileaks platformunun kurucusu olan Julian Assange, iadesi durumunda ABD’de 175 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecekti.

Yargıç Vanessa Baraitser, ABD’ye iadesi durumunda Assange’ın intihar etme tehlikesi bulunduğuna işaret ederek ruhsal sağlığı göz önünde bulundurulduğunda iadenin Assange için zulüm anlamına geleceğini kaydetti. Baratser, Assange’ın klinik depresyon tanısı konulmuş intihar eğilimli bir kişi olduğuna dikkat çekerek ABD’de ağır tecrit koşulları altında tutulacağını ve ABD’deki koşulların intiharı önlemede yetersiz kalacağını kaydetti.

Mahkeme kararı sonrasında Assange’ın avukatlarının tahliye başvurusu yapması bekleniyor.

ABD yönetimi ise, mahkeme kararını temyize götüreceğini bildirdi.

ABD, Assange’ı Irak ve Afganistan’daki askeri operasyonlarla ilgili gizli bilgilerin ifşasında, o dönem ABD ordusunda istihbarat analisti olan Chelsea Manning’e yardım etmek ve Casusluk Yasasını ihlal ile suçluyor. 17 vakada casusluk ve bir vakada bilgisayarın kötüye kullanılması ile suçlanan Assange’ın ABD’ye iadesi ve Amerikan mahkemesinde hüküm giymesi durumunda toplam 18 suçtan 175 yıla varan hapis cezasına çarptırılması söz konusu olabilecekti.

Detaylar, Haber Linki