İstanbul’da olması beklenen büyük depreme ilişkin her gün yeni bir iddia gündeme geliyor.

Deprem 7.5’le vuracak 2.5 dakika sürecek! İşte kritik tarih

83

Deprem 7.5’le vuracak 2.5 dakika sürecek! İşte kritik tarih.

İstanbul’da olması beklenen büyük depreme ilişkin her gün yeni bir iddia gündeme geliyor. Son olarak Marmara fayını karış karış inceleyen Prof. Dr. Cenk Yaltırak’tan korkutan bir açıklama geldi. Yaltırak olası deprem için, “En az 7.5’le vuracak. 2.5 dakika sürecek” dedi.

18 binden fazla canın gittiği 17 Ağustos depreminin 20. yılında olası bir Marmara depreminin büyüklüğü ve etkileri de konuşulmaya başlandı.

Jeoloji profesörü Cenk Yaltırak, “Verilere göre olası Marmara depreminin büyüklüğü minimum 7.5 olacak. Depremin zararının 17 Ağustos depreminden 2 kat büyük olacağını yüzde yüz biliyoruz, bizim derdimiz artık bilmek değil nereyi nasıl etkileyeceği” dedi.

Berklenen Marmara depremin Osmangazi Köprüsü’nün olduğu bölgeden başlayıp hızla batıya doğru ilerleyeceğini belirten İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji bölümü öğretim üyesi Prof. Yaltırak, 2000 yılından bu yana tarihsel depremler ve fay modelleme araştırmaları yürütüyor. Marmara’nın bin 500 yıllık deprem tarihini ortaya çıkaran Cenk Yaltırak, bölgeleri ve fayları tarihsel verilerle araştırıyor.

Karar’ın haberine göre; araştırmaları sonucunda Prof. Yaltırak’ın yaptığı tespitler şöyle: “Bin 500 yıl içinde 253 deprem meydana geldi. Birden fazla yeri yıkmış 38 büyük deprem var. Son yüzyıl içerisinde bunlara örnek Marmara adası depremi, Çınarcık depremi, İzmit depremi… Bu depremlerde ne kadar alan yıkıldığını, fayın büyüklüğünü, ne kadar alanı etkilediğini biliyoruz. Marmara’da bir depremin birden fazla yeri yıkabilmesi için büyüklüğünün 7’yi aşması gerekiyor. Elimizdeki veri setinde 38 tane 7’nin üzerinde deprem olduğu ortada. Burada dikkat çekici olan, yıkım alanlarında 557, 989, 1509… İzmit’ten başlayıp Tekirdağ ve Bursa’ya kadar yıkım raporları gelen deprem serisi bu üç depremdir. Bu yıkım alanlarını bildiğimiz için, çalışmalarımızda biraz daha ilerleyerek tüm yıkım verisine ulaştık. Biz tarihsel depremleri, hasar alanını ve fay boyutunu yazdığımızda depremin hangi büyüklükte olabileceğini gösteren bir kodla, elimizdeki deprem verileri ile yıkım raporlarına bakarak bulduğumuz deprem verilerinin aynı olduğunu yüzde yüz tespit ettik.’’

2019 İLE 2026 ARASINDA OLACAK

Detaylar, Haber Linki