Internette kurdukları online alışveriş sitelerinde güvenilir markaların görsellerini kullanarak…

O siteden alışveriş yapan herkes dolandırıldı!

O siteden alışveriş yapan herkes dolandırıldı!

İstanbul’da, internette kurdukları online alışveriş sitelerinde güvenilir markaların görsellerini kullanarak vatandaşları tuzağa çeken çete, verilen sipariş yerine defolu çorap göndererek 500 bin TL’lik vurgun yaptı. Düzenlenen operasyon ile çökertilen çetenin elebaşı Adem Ayaş hakkında ise 25 yıl hapis cezası bulunduğu ve dolandırıcılık suçlamasıyla aranırken vurgunu gerçekleştirdiği belirlendi.

Hürriyet’ten Çetin Aydın’ın haberine göre, “www.camasirevim.com, www.kidsmodası.com, www.indirimligiyim.com, www.sontoptan.com ve www.markajinal.com” siteleri üzerinden alış veriş yapan vatandaşlar, verdikleri sipariş yerine kendilerine defolu çorap gönderildiğini, siparişin düzeltilmesi için ise sitelerdeki hiçbir yetkiliye ulaşamadıklarını iddiasıyla savcılıklara suç duyurusunda bulundu.

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin ilk tespitlerine göre, çete üyeleri, kurdukları sitelerde güvenilir sitelerden aldıkları görselleri kullanıyordu.

Ürünler ucuz gösterilerek cazip hale getiriliyordu. Kapıda ödemeli verilen siparişlerin yerine defolu çorap gönderiliyor, EFT yöntemiyle sipariş veren vatandaşlara ise hiçbir ürün gönderilmiyordu.

Çetenin bu yöntemlerle Türkiye geneli 125 kişiyi dolandırdığı belirlendi.

Siber Şube’ye bağlı ‘sanal devriyeler’de sosyal medya üzerinden takip yürüttü.

500 bin TL’lik vurgun yapan çete üyelerinin kimlikleri ve adreslerinin deşifre edilmesinin ardından operasyon başlatıldı.

Detaylar, Haber Linki