İngiltere’de yayınlanan tıp dergisi Lancet’te çıkan bir araştırma.

Dünyanın en ölümcül yemekleri o mutfaktan çıkıyor.

Dünyanın en ölümcül yemekleri o mutfaktan çıkıyor.

İngiltere’de yayınlanan tıp dergisi Lancet’te çıkan bir araştırma, sakıncalı diyet ve kötü gıdaların sigaradan daha zararlı olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, 2017’de beş ölümden birinin zayıf beslenmeden kaynaklandığını başta çok fazla tuz tüketmek olmak üzere diyetle ilgili ölüm oranının en yüksek olduğu ülkenin Özbekistan olduğunu ortaya koydu.

2019 yılı başlarında, Lancet Tıp Dergisi diyete bağlı ölümleri araştıran küresel bir çalışma yayınladı. Çalışma, 2017’de beş ölümden birinin zayıf beslenmeden kaynaklandığını – başta çok fazla tuz, çok az miktarda tam tahıl ve çok az meyve ve sebze – ve diyetle ilgili ölüm oranının en yüksek ülkenin Özbekistan olduğunu ortaya koydu.
BBC’nin haberine göre, yiyecekleriyle gurur duyan ve ülkeyi cazip bir turizm merkezi olarak kurmanın tam ortasındayken bu nosyonu bozan araştırma birçok Özbek’i üzdü. Araştırmaya, Özbekistan dünyanın en ölümcül mutfağına sahip oldu.

Özbek gastroenterologist Lola Abdurakhimova, konunun yiyecek değil, Özbek halkının değişen yaşam tarzı alışkanlıkları olduğunu savunuyor. Gün boyunca yoğun çalışan bir tarım toplumu için, ölçülü olarak tüketilen Özbek yemeklerinin sağlığa uygun olduğunu söylüyor.

Abdurakhimova, Özbek halkındaki sağlık sorunlarının, üç modern yaşam tarzı değişikliğinden kaynaklandığını söylüyor: aşırı yemek yeme, artan hareketsizlik ve beslenme çeşitliliği eksikliği. Ona göre, Özbekler kentleştikçe daha az aktif hale geldiler ve bu yüzden daha az kalori yakıyorlar, ancak beslenmelerini değiştirmiyorlar. Buna ek olarak, Özbekler için sosyalleşme demek yemek anlamına geliyor. Yemekler saatlerce sürüyor ve doğal olarak fazla yemek yiyorlar.

Detaylar, HAber Linki