En gelişmiş bilgisayarlar bile insan beyni ile aynı seviyede değil.

Taklit Edebilecek Devre Elemanı: Memristör

İnsan Beynindeki Unutma Mekanizmasını Taklit Edebilecek Devre Elemanı: Memristör.

Bilim insanları, daha önce yaptıkları çalışmalarda hafızalı bir devre elemanı olan memristörün temellerini atmıştı. Yeni bir araştırma, bu devre elemanının insan beyni gibi hatıraları unutabilecek yapısı sayesinde gelecekte nörobilgisayarlarda kullanılabileceğini söylüyor.

En gelişmiş bilgisayarlar bile insan beyni ile aynı seviyede değil. Beynimiz, bir anlamda şu anda bilgisayar bilimlerinde gelinmek istenilen noktayı temsil ediyor. Haliyle araştırmacılar sık sık, yapacakları çalışmalara ilham bulmak için insan beynini örnek alıyor ve onun davranışlarını taklit etmeye çalışıyor.

Fizikçiler tarafından geliştirilen bir sistem, insanların en temel özelliklerinden olan unutabilme yeteneğini bilgisayarlara aktarmayı amaçlıyor. Memristör olarak adlandırılan devre elemanları, insan sinapslarının taşıdıkları bilgiyi, bilgi kullanılmadığında silme özelliğini taklit edebiliyor.

Geleceğin nörobilgisayarları için önemli olabilir:

Memristörü şu anda kullanabileceğimiz çok fazla alan bulunmuyor. Yine de bu teknoloji tamamen kullanışsız değil, daha ziyade yeni geliştirilecek nörobilgisayarlara önayak olacak. Böylece daha gelişmiş ve gerçekçi yapay zekâlar oluşturulabilecek. Günümüzde analog nörobilgisayarlar sadece teoride yer alıyor.

Detaylar, Haber Linki