Elon Musk’ın şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Crew Dragon uzay aracı.

Crew Dragon uzay aracı, Falcon 9 roketi ile fırlatıldı.

Crew Dragon uzay aracı, Falcon 9 roketi ile fırlatıldı.

Astronotların Amerikan topraklarından tekrar uzaya gidebilmesini sağlayacak olan ve Elon Musk’ın şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Crew Dragon uzay aracı, Falcon 9 roketi ile ilk testine çıkıyor.

DM-1 isimli demo uçuşu, NASA’nın bütün insanlı uzay uçuşlarında kullanılmış ve günümüzde mevcut üç uzay mekiğinin fırlatma ve gözetme tesisi olarak kullanılan Kennedy Uzay Merkezi’nden Türkye saati ile saat 10:39’da yapıldı.
NASA’nın 2011 yılında Atlantis uzay mekiğinin yaptığı son insanlı uçuşun ardından 9 yıldır ülkesinden uzaya astronot gönderemeyen ABD, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gidecek astronotlarını Rusya’nın Soyuz kapsülleri ile gönderiyordu. NASA ve diğer uzay ajansları için mürettebat taşıyan yeni kapsüller üreten SpaceX, Crew Dragon kapsülünü bugün test etmeye hazırlanıyor. Test başarılı olursa NASA astronotları, 2019 yılı itibarıyla tekrar Amerikan topraklarından uzaya seyahat edebilecek.

DM-1 altı günlük bir uçuşun ardından Uluslarası Uzay İstasyonu’na ulaşacak ve dünyaya geri dönmeden önce birkaç hafta boyunca orada kalacak. DM-1 uzay aracında test amaçlı astronot kıyafeti giydirilmiş bir manken de bulunuyor. Aracın bu testinin başarılı olması halinde yılsonuna kadar ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

Detaylar, HAber Linki