Dünya’ya çarpma tehlikesi bulunan asteroidlerin vurulmasına yönelik bir proje.

Dünya'ya çarpma ihtimali var: NASA'dan asteroidi vurma planı.

40

Dünya’ya çarpma ihtimali var: NASA’dan asteroidi vurma planı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ile Avrupa Uzay Ajansı ESA uzmanları Dünya’ya çarpma tehlikesi bulunan asteroidlerin vurulmasına yönelik bir proje kapsamında gelecek hafta İtalya’nın başkenti Roma’da bir araya gelecek.
AIDA (Asteroid Çarpma ve Saptırma Değerlendirmesi) adlı program, bir uzay aracının saatte 38,6 bin kilometre hızla, Dünya’yla Mars arasında bulunan Didymos asteroidine çarpmasını öngörüyor. Deneme amaçlı program, gezegenin savunması için önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

Küçük asteroit hedef alınacak

Didymos, (Yunanca ikiz) ikiz bir asteroit. Asteroidin büyük olanının (Didymos A) çapı 780, yörüngesinde dolaşan küçük asteroidin (Didymos B) çapı ise 160 metre. Yani Mısır’daki Büyük Piramit kadar bir kaya kütlesi. Asteroidlerin 2123’e kadar Dünya’ya yaklaşması beklenmiyor.

Ancak uzmanlar, bu tekniğin ileride başka gökcisimlerinden kaynaklanan tehditlerle nasıl baş edileceğinin test edilmesi için Didymos’un ideal bir hedef olduğunu düşünüyor. Zira Didymos, Dünya’dan ulaşılması en kolay olan asteroidlerin en büyüğü.

Detaylar, HAber Linki