Haber Veriyoruz
Haber Siteleri 0 555 339 7979

“Devletin cebinden bir kuruş çıkmıyor” sözleri.

‘Bu buzdağının görünen yüzü, Erdoğan yalan söylüyor’.

‘Bu buzdağının görünen yüzü, Erdoğan yalan söylüyor’.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Devletin cebinden bir kuruş çıkmıyor” sözleriyle savunduğu kamu özel işbirliği projelerindeki garantiler ve kiralamalar nedeniyle 2017-2021 döneminde bütçeden yapılacak ödemelerin 60 Milyar TL’ye dayandığını belirterek, “Milletin cebinden kuruş değil 60 Milyar TL, eski parayla 60 Katrilyon lira çıkıyor. Bu buzdağının görünen yüzü. 10-25 yıllık garantiler dikkate alındığında fatura daha da katlanacaktır. Erdoğan, KÖİ projelerindeki gerçek dışı açıklamaları nedeniyle milletten af dilemelidir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel, yaptığı yazılı açıklamada, Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul-İzmir Otoyolu Ortak Açılış Töreni’nde KÖİ projeleri ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Söz konusu projelerle ilgili millete yalan söylendiğini belirten Özel, “Erdoğan törende, ‘Biz zaten kendi cebimizden para vererek bunu yaptırmıyoruz. Biz buraya yıl, ay, gün koyuyoruz. Bu kadar gün, ay, yıl çalıştırmak suretiyle bu hastaneyi şu, şu, şu evsafta yapacaksın diyoruz. Buna yap-işlet-devret denir’ diyor.

MİLLETİN CEBİNDEN ALIP MÜTEAHHİTLERE AKTARIYOR

Evet kendi cebinden vermiyor ama milletin cebinden alıp, müteahhitlere aktarıyor. Hem de bunu ‘hane halkına transfer’ adı altında yapıyorlar” ifadesini kullandı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün hane halkına transferler kalemine 2020 yılı için 6 milyar 210 Milyon TL, 2021 bütçesine ise 6 Milyar 496 Milyon TL konulduğunu vurgulayan Özel, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi ulaştırma projeleri için bugüne kadar yapılan ödeme 4 Milyar 530 Milyon TL’dir. 2019, 2020 ve 2021 ödenekleri dikkate alındığında ulaştırma projeleri için milletin cebinden çıkacak para 21,1 Milyar TL’dir” dedi.

YAP-İŞLET-DEVRET DEĞİL YAP-KİRALA-DEVRET

Şehir hastaneleri projelerinin kiralama ve hizmet bedelinin bütçeye yükünün daha ağır olduğunu kaydeden Özel, “Erdoğan şehir hastanelerinin yapım modelini de yanlış biliyor. Bunlar yap-işlet-devret değil yap-kirala-devret modelidir. Şehir hastaneleri olarak bilinen ve Yap-Kirala-Devret yöntemiyle yaptırılan hastaneler için 2019 yılı bütçesinden kira bedeli olarak 3 Milyar 680 Milyon TL, hizmet bedeli olarak 2 Milyar 470 Milyon TL olmak üzere 6 Milyar 150 Milyon TL ödenecek.

Detaylar, HAber Linki