Çocuklara temel ders konularında özel ders verilmesini yasaklandı.

Eşitsizliği artırıyor.

Çin’de özel ders vermek yasaklandı: ‘Eşitsizliği artırıyor’.

Çin, eğitim sektöründe yaptığı düzenlemeyle birlikte çocuklara temel ders konularında özel ders verilmesini yasakladı. Çin’in düzenlemesinin ardından borsada özel ders şirketlerinin hisseleri sert düşüş yaşadı.

Çin, eğitimin özel sektör tarafından ele geçirildiğini iddia ederek bu konuda kapsamlı bir reform paketi açıkladı. Hafta sonu yayınlanan yeni düzenlemelerle birlikte, özel ders veren şirketlerin kâr elde etmesi, sermaye artırması veya halka açılmasını yasaklandı.

Çinli düzenleyiciler, aşırı ders yükünün gençlere eziyet ettiğini, ebeveynlere pahalı ücretler yüklediğini ve toplumdaki eşitsizlikleri artırdığını, bunların da sektöre karşı tepkiye neden olduğunu belirtti.

Sputnik Türkiye’nin aktardığına göre; Çin’den yapılan açıklamada düzenlemenin amacının, ‘ödevlerin azaltılması, eğitimin kalitesinin artırılması ve okullar tarafından sağlanan ders sonrası hizmetlerin iyileştirilmesi’ olarak açıklandı.

BORSAYI ETKİLEDİ

Çin’in bu adımı ise Asya borsalarında düşüşü tetikleyen unsurlardan biri oldu. Kararın ardından Çin’in eğitim sektörü endeksi yüzde 9 geriledi.

Bu adım Çin’in 120 milyar dolar büyüklüğündeki özel ders sektörüne büyük darbe vururken, New Oriental Education & Technology Group ve Koolearn Technology Holding Ltd gibi Hong Kong ve New Yorks borsalarında işlem gören özel ders şirketlerinin hisselerindeki sert düşüşü tetikledi.

Çin’in eğitim teknolojisi sektörü, şirketlerin çocuklarına her türlü avantajı sağlamaya çalışan ebeveynlere hitap etmesi sayesinde ciddi bir büyüme kaydetmişti.

Detaylar, Haber Linki

Haber

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks