Bu tarz eylemlerin devam etmemesi için herkese açık çağrımızı yapıyoruz.

HDP'den cezaevlerinde yaşanan intiharlarla ilgili açıklama

HDP’den cezaevlerinde yaşanan intiharlarla ilgili açıklama.

Cezaevlerindeki intiharlar hakkında açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bu tarz eylemlerin devam etmemesi için herkese açık çağrımızı yapıyoruz. Gelin zulme karşı yaşamı savunarak mücadele edelim” dedi.

Benzer Haber
1 2

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), cezaevlerindeki intihar eylemleri ve devam eden açlık grevleri ile ilgili olarak, eşbaşkanlar Sezai Temelli ve Pervin Buldan başkanlığında Diyarbakır’da toplandı. Toplantının ardından HDP Diyarbakır il binasında basın açıklaması yapıldı.

Katılan siyasi parti ve kurumlar adına konuşan Pervin Buldan, Öcalan üzerinde tecrit uygulandığını, bu nedenle süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemlerinde Leyla Güven’in 139, cezaevlerindekilerin ise 101’inci günü aştığını kaydetti. Buldan, “Bu tecrit 4 yıldır sürdürülmektedir. Hukuk değerleri açısından İmralı’da aile ve avukat görüşünün bir an önce yapılması gereklidir. Son 10 gün içinde ne yazık ki cezaevlerinden 4 tutsak tecridi protesto etmek için kendi yaşamına son vermiştir. Almanya’da ise bedenini ateşe veren bir kişi ne yazık ki kurtarılamamıştır. Tüm kurumlar olarak, bizler elbette ölümü değil yaşamı ve yaşatmayı savunuyoruz. Nedeni ne olursa olsun kendi yaşamına son vermeyi doğru bulmadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Bütün mücadelemiz ve çabamız bir canın bile yitirilmemesi, sorunların çözülerek mutlak barışın sağlanmasıdır. Bu yüzden bu tarz eylemlerin devam etmemesi için herkese açık çağrımızı yapıyoruz” diye konuştu. Buldan, “Ne yaparsanız yapın sorumluluktan kaçamazsınız; devletin koruması altında yaşanan ölümlerin sorumlusu siz, yetkililersiniz. Sessiz kalmayın, bu konuda bir tek kişinin bile canını ve sağlığını kaybetmemesi için çabalarımıza destek olun. İktidara, bir kez daha çağrı yapıyoruz. Hukuki ve yasal hakların kullanılmasını engellemeyin, tecridi sonlandırın” çağrısında bulundu.

Detaylar, Haber Linki