Altın ve değerli metal yüklü dev asteroidi keşfetme misyonu.

NASA, asteroitte 700 kentilyon dolarlık altın keşfetti, sondaj aracı yolluyor

NASA, asteroitte 700 kentilyon dolarlık altın keşfetti, sondaj aracı yolluyor.

Son yıllarda birçok ülke uzay araştırmalarını hızlandırırken, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin altın ve değerli metal yüklü dev asteroidi keşfetme misyonu en çok merak uyandıran projelerden biri.

Uzay bilimcilerin ilk tahminlerine göre “Psyche 16” adlı bu asteroitteki altın ve değerli metallerin toplam değeri 700 kentilyon dolar. Buna göre, eğer bütün bu kaynaklar eşit bir şekilde paylaşılsa, dünyada her kişi 93 trilyon dolar elde eder.

Fakat uzmanlar, ekonomi kuralları gereğince bunun mümkün olamayacağına dikkat çekiyor. Tedarik artınca fiyat azalır, yani teknik olarak altın dünyaya getirilse ve piyasaya sürülürse, artık altının hiçbir değeri kalmaz.
2022’de NASA, “Psyche: Metal dünyasına yolculuk” adlı misyonu kapsamında sondaj çalışmalarına başlayacak, Florida’daki Kennedy uzay merkezinden insansız uzay roketi fırlatmayı hedefliyor.

Daha sonra söz konusu sondaj aracının 21 ay boyunca asteroidi incelemesi, haritası ve inceliklerini belirlemesi bekleniyor.

NASA’da staj yapan lise öğrencisi astronomi tarihine geçen bir keşifte bulundu.

Uzay madenciliği mümkün mü? Uluslararası anlaşmalar ne diyor?

Eğer tahmin edildiği gibi Psyche 16’da bu kadar altın ve değerli metalin varlığı kesinleşirse, bu durum yeni bir soruya kapı açacak: Uzay madenciliği mümkün mü?

Detaylar, HAber Linki