Şırnak’ta yedi işçiye mezar olan madenle ilgili olarak kimse sorumluluk almıyor.

Madenciler öldü, sorumlu yok.

Şırnak’ta yedi işçiye mezar olan madenle ilgili olarak kimse sorumluluk almıyor. Bakanlık madenleri kapattığını savundu, Maden Mühendisleri Odası yalanladı.

Şırnak’ta, kömür ocakları bölgesinde dün 7 işçinin ölümü, 1 işçinin ağır yaralanmasına neden olan göçükle ilgili Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı; firma sahibi ve 2 çalışanı gözaltına alındı. Bölgedeki kömür ocaklarının, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca 2013’te kapatıldığı, Şırnak Valiliği’nin de 2014’te çıkardığı genelgeyle, güvenlik önlemleri yetersiz olduğundan bölgede kömür çıkarılmasını yasakladığı ortaya çıktı.

Tombik

Bu kararlara rağmen faaliyetlerini sürdüren kömür ocaklarında 4 yılda meydana gelen kaza ve göçüklerde 18 işçi öldü, 11 işçi yaralandı. Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklaması yapan Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Doğan Hatun, aynı yerde 2014’ün Haziran ayında 15 günde 5 işçinin iş kazalarında yaşamını yitirdiğine dikkat çekti. Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) Şırnak’ta kendine ait kömür ruhsatlarını 2002’de yüzde 5 rödevans karşılığında Şırnak İl Özel İdaresi’ne devretttiğini, 2007 yılında Şırnak İl Özel İdaresi’nin de bunu yüzde 20 rödevans ve yüzde 3.5’lik ortaklık karşılığında Geliş Madencilik’e devrettiğini, Geliş Madencilik’in de 2013’ten itibaren ruhsatlar üzerindeki haklarını Global Enerji’ye devrettiğini belirten Hatun, “Enerji Bakanlığı’nın, ‘işletme, iş güvenliği ve riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013’te faaliyeti durdurulmuş bir sahadır’ dediği şirketin, aslında 2017’de TKİ ocakları çalıştırması için söz konusu şirkete tekrar ihaleyle vermiştir. Bu ihalenin sonucunda da 2505 (S:16399) ruhsat numarasına sahip şirketin Standart Teknoloji AŞ / Kaan İş Makinaları AŞ ve Acar İnşaat AŞ ortak girişimcilere devrettiği, odamızca saptanmıştır” dedi.

Detaylar
Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks