TÜİK’İN Ağustos 2017 verilerine göre 2 milyon 260 bin kadın ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor.

Yeni yasalar da kadını vurdu.

TÜİK’İN Ağustos 2017 verilerine göre 2 milyon 260 bin kadın ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor. 10 genç işsizin 6’sı kadın. TEPAV’ın raporuna göre genç kadınların işsizliğinde önemli pay işverenin tercihi ve bu tercihin oluşmasında kadınların sahip olduğu haklarda yapılan yasal düzenlemeler.

Kadınlar gün geçtikçe daha fazla iş hayatı dışına itiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ağustos 2017 verilerine göre, 2 milyon 260 bin kadın ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor. Ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı Ağustos 2016 döneminde yüzde 36.7 iken bu oran bu yılın aynı döneminde yüzde 38.6’ya yükseldi. Ağustos ayı itibarıyla sayıları 11.9 milyon olan 15-24 yaş grubundaki gençlerin 3.3 milyonu ne eğitim görüyor, ne çalışıyor.

Yani her 100 gençten 28’i bu durumda. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) TÜİK’in 2016 verilerini baz alarak yaptığı araştırmaya göre ise eğitimli gençlerin yarısı yeni mezun durumunda ve işsiz. Yüzde 20’si geçici işlerde çalışıyorlar ve bu iş bitince işsiz grubuna dahil oluyor. İstatistik olarak işsiz olarak sınıflanan eğitimli genç erkeklerin yüzde 33’ü, kadınların yüzde 20’si eğitimlerine devam ediyor.

Araştırmada, kadınların toplam genç işsizliğinin yüzde 63’ünü oluşturduğu vurgulandı ve yaygın kanının aksine, yetenek uyumsuzluğunun genç işsizliğindeki ana neden olmadığı vurgulandı. Çalışmada, genç kadınların işsizliğindeki ana neden olarak işveren tercihi ve bu tercihin oluşmasında kadınların sahip olduğu sosyal ve hukuki haklarla bu hakların iyileştirilmesine yönelik son dönem yapılan düzenlemeler olabileceğine dikkat çekildi.

6.5 aydır iş arıyor.

Detaylar
Haber Linki
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More