‘Sanat Yemekte Yenir mi?’ oyunu için bir araya geldiğimiz Türk tiyatrosu.

Zeliha Berksoy: 'Çakıldık daha aşağısı yok'.

126

Zeliha Berksoy: ‘Çakıldık daha aşağısı yok’.

‘Sanat Yemekte Yenir mi?’ oyunu için bir araya geldiğimiz Türk tiyatrosunun önemli ismi Zeliha Berksoy’dan ülkemizin geldiği nokta için çarpıcı bir tespit geldi… “Her konuda o kadar büyük bir boşluk yaratıldı ve bu boşluğa öyle bir yuvarlanma var ki. Herhalde diyorum bir yerden sonra bu geri dönecek, artık karanlığa daha fazla gidilemez. Çakıldık daha aşağısı yok, dibe vurduk… Şimdi artık yavaş yavaş göğe bakmamız, yukarı çıkmamız lazım…”

Türk tiyatrosunun 3 çınarını bir araya getiren ‘Sanat Yemekte Yenir Mi?’ oyununu sahneleyen Zeliha Berksoy, Deniz Gökçer ve Burçin Oraloğlu ile Dada Kabare’de bir araya geldik… Birbirinden değerli bu üç isimle başta yeni oyunları olmak üzere, Türkiye’de sanattan, sosyal ve kültürel hayata kadar birbirinden önemli konuları konuştuk. Lafı fazla uzatmadan ülkenin içinde bulunduğu sanat ortamı başta olmak üzere çarpıcı örneklerle ülkemizin fotoğrafını çeken Berksoy, Oraloğlu ve Gökçer ile yaptığımız keyifli röportaja geçelim…

Oyunun genel değerlendirmesiyle başlasak…

Zeliha Berksoy: Oyun isminden de belli… ‘Sanat Yemekte Yenir Mi?’ diye iki türlü soru açıyor. Birincisi 40. evlilik yıl dönümü sofrasında bir sanat tartışmasına giriliyor. Hem de artık sanata restaurantların tercih edildiği bir mecaz da var.

Detaylar, Haber Linki