19 otelimiz var. Ancak, mutlu değilim. Müşteri bulursam satabilirim” dedi.

Ünlü turizmci açıkladı: 19 otelim var ama mutlu değilim.

Hürriyet Gazetesi yazarı Vahap Munyar’a açıklamalarda bulunan Anemon Otelleri’nin kurucusu İsmail Akçura; “13’ünün mülkü bize ait, 19 otelimiz var. Ancak, mutlu değilim. Müşteri bulursam satabilirim” dedi.

ANEMON Otelleri’nin kurucusu İsmail Akçura, 2000’lerin başlarında Manisa’daki evinden Eskişehir ve Afyonkarahisar’daki otellerine karayoluyla giderken Kula bölgesinden her geçişinde Divlit Yanardağı’nın eteklerindeki toprağın rengi dikkatini çekti. Ünlü turizmci açıkladı: 19 otelim var ama mutlu değilim.

Derken bölgede 300 dönüm satılık arazi görünce toprağı yakından incelemeye karar verdi. Araziden toprak örnekleri aldı, Fransa’nın Bordeaux bölgesindeki şarap uzmanlarına tahlil için gönderdi. Gelen yanıt, Akçura’nın beklentisiyle örtüştü:

– Bu topraklar şaraplık üzüm üretimine çok uygun.

Aynı tarihlerde ünlü Antik Çağ coğrafyacısı Strabon’u okudu, şu satırların altını çizdi:

– Catacecaumene’de her yer ağaçsız fakat her yer şaraplık üzüm bağları ile kaplı.

Strabon’un söz ettiği bölge, Divlit Yanardağı’nın çevresinden başka yer değildi. Kula civarındaki volkanik bölgenin Antik Çağ’daki adı “Catacecaumene” (Katakekamumene) idi. Akçura, 300 dönüm araziyi satın aldı. Bağ dikimi için kolları sıvamadan önce eşi Nihal Akçura ile İtalya’nın Sicilya bölgesinde şarap ve bağ turuna çıktı. Tur sırasında bölgedeki bağ ve şarap uzmanlarıyla konuştu.

Detaylar
Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks